wtorek, 14 lutego 2017

Miłość w literaturze

Miłość - małe słowo, które znaczy dla nas bardzo wiele. Każdy człowiek nie raz łamał sobie głowę nad tym, jak powiedzieć ukochanej osobie o swoich uczuciach. Przecież wyznawanie ich wcale nie jest takie proste, zwłaszcza jeżeli się jest osobą nieśmiałą. Nie tylko zwykli śmiertelnicy mają problem z opisywaniem, wyrażeaniem miłości. Od wieków wielcy poeci, pisarze zmagali się z tym tematem. Starali się ukazać różne barwy miłości.
Jednym z najwcześniejszych, a zarazem najpiękniejszych utworów o miłości jest „Hymn o miłości” św. Pawła z Tarsu. Pieśń ta jest próbą wytłumaczenia nam, czym jest miłość. Według św. Pawła ona nadaje sens całemu naszemu życiu. Jest ona zazwyczaj czytana podczas ceremonii ślubnej. „Hymn o miłości” jest próbą ukazania czym jest prawdziwa miłość.
Miłość jest najważniejsza
„Dzieje Tristana i Izoldy” są przykładem miłości silniejszej niż śmierć. To średniowieczny romans rycerski, opowiadający o uczuciu dwojga ludzi, które łamie wszystkie zakazy i bariery. Miłość Tristana i Izoldy była silniejsza niż śmierć. Po śmierci obojga na grobie Tristana wyrósł głóg, który zanurzył się w mogile Izoldy.
W „Konradzie Wallenrodzie” Adama Mickiewicza mamy przykład miłości do ojczyzny. Bohater jest Litwinem, który podstępem dostał się do Zakonu Krzyżackiego, by stanąć na jego czele. Konrad poświęca swoje szczęście i miłość do Aldony by bronić swojego kraju. Wzajemna miłość Wallenroda i Aldony doprowadza do samobójstwa Litwina, a jego ukochana ginie w wieży wydając ostatni krzyk. Miłość do ojczyzny ważniejsza niż wszystko inne, ważniejsza od uczucia do drugiej osoby.
Przykładem nieszczęśliwej miłości jest jeden z największych romansów w polskiej literaturze „Lalka” Bolesława Prusa. Stanisław Wokulski zakochuje się w pięknej Izabeli Łęckiej. Dama pogardza Wokulskim z powodu jego pochodzenia, a także dlatego, iż jest kupcem. Miłość ta okazała się dla Wokulskiego niszcząca. Cierpienie doprowadza go do targnięcia się na własne życie.
Eliza Orzeszkowa w „Nad Niemnem” ukazuje nam miłość idealną na przykładzie uczucia łączącego Jana i Cecylię. Bohaterów łączy szacunek do pracy, patriotyzm, zachowanie tradycji, idea poświęcenia dla ojczyzny, odnalezienie sensu życia w codziennym trudzie, a także poczucie odpowiedzialności i zaufanie. Różnice stanowe nie stanowią dla nich przeszkody w zawarciu małżeństwa. Właściwie są przykładem, że prawdziwa miłość nie widzi żadnych przeszkód, a jeśli one się pojawią to można je pokonać.

Pisarze, poeci różnie ukazują miłość. Czasem jako piękne uczucie, czasem jako niszczącą siłę, czasem także jak coś zbędnego. Mnie się jednak wydaje, że najlepiej to ujął św. Paweł z Tarsu w „Hymnie o miłości”: „A teraz zostaje wiara, nadzieja, miłość te trzy rzeczy; lecz z nich największa jest miłość”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz